Az IJKA Magyarország klubjainak vezetői látogattak Ózdra. Együtt edzettek és instruktori szemináriumon vettek részt. A nap végén Kato Sensei hamvait helyezték el a dojo szentélyében.
Fiatalok és idősek együtt mutatták be a shotokan karate mozdulatait. A shotokan a japán szabadkezes harcművészetek egyike, amelyet 50 éve űznek Magyarországon. A már hagyományosnak mondható instruktori szemináriumot hétvégén rendezték meg Ózdon, ahol az IJKA Magyarország klubjainak vezetőit látták vendégül.
„Rendszeresen tartunk ilyen továbbképzéseket, melynek célja az, hogy klubokat vezető mesterek egy irányt kövessenek. Tehát ugyanazt a technikai színvonalat próbálják átadni, egy iránymutatás, hogy hogyan kell a jövő nemzedékének átadni azt, amit Kato mestertől tanultunk” - mondta Molnár Tamás, a Magyar IJKA Szövetség elnöke.
A shotokan ma a legelterjedtebb és a legtöbbek által gyakorolt stílus, és az egyik legtradicionálisabb válfaja a harcművészetnek. A karate több, mint egyszerű sport, hiszen lényegi eleme a szellemiség és az egész életre kiható látásmód is.
„A tradicionális karate az igazából nem is sport, hanem egy hitvallás, egy olyan szenvedély, ami magával ragadja az embereket mentálisan is és fegyelemben is. Tehát azok a tévhitek, hogy egy karatés azért karatézik, mert erős akar lenni, verekedni akar az nem igaz. Mert amikorra ő már karatés lesz, tehát eltelik az a pár év, és a gyakorlatokat meg az egészet úgy csinálja, ahogy azt kell követni, akkora megszűnik ez az egész” - nyilatkozta Kecskés Sándor, a Magyar IJKA Szövetség tiszteletbeli örökös elnöke.
Az egész napos rendezvény Vitkó Ferenc, az ózdi Shobukai Dojo edzőjének szervezésében valósult meg. A helyi harcművész a shotokan karate alapjait Varga Béla mester vezetésével, Bíró György sensei irányításával sajátította el, aki elismerő szavakkal illette a klubban végzett munkáját.
„Azt gondolom, hogy fantasztikus munkát végeznek és azért vidéken sokkal nehezebb, mint a fővárosban. Nagyon-nagyon becsülendő, de hát nem lepődöm meg, mert ismerem őket közel negyven éve. Neki a hozzáállása mindig ilyen volt. Amikor átvette Varga Bélától akkor ugyanazt az utat vitte tovább, csak hát értelemszerűen azóta rengeteg idő eltelt, nagyon sokat tanult a szakmából” - mondta Bíró György.
A nap folyamán több tanítvány is DAN vizsgát tett. Az ózdi egyesületből Féder Rebeka és Tóth Imre vette sikerrel az akadályokat. Az eseményen Shíhan Sadashige Kato 9 Danos mester hamvait is elhelyezték az ózdi egyesület szentélyében. Az európai főinstruktor többször járt Ózdon, a helyiekkel jó kapcsolatot ápolt.
„Kato mesterrel nagyon bensőséges kapcsolatban voltunk, nagyon szeretett Magyarországra járni, Budapestre és hozzánk is ide Ózdra. Szerette az ózdiakat. Nagyon tradicionális karatét tudott bemutatni. Ő még az öreg Funakosi tanítványaiból maradt, aki sajnos már nincs közöttünk. Ők még nagyon tiszta technikájúak voltak” - mondta Vitkó Ferenc, a Magyar IJKA Szövetség főtitkára.
A nap egy meglepetéssel zárult, ahol Kecskés Sándor sensei 80. születésnapját ünnepelték meg közösen.