Adorján Lajosra és Balog Rudolfra emlékeztek – Néptáncgálát tartottak az ÓMÉK-Olvasóban

Néptáncgálát rendeztek az ÓMÉK-Olvasó Színháztermében. Az est folyamán Adorján Lajosra és Balogh Rudolfra emlékeztek zenészek és néptáncosok bevonásával.

Muzsikaszó csendült fel az ÓMÉK-Olvasó Színháztermében. Az „Elődök nyomában” elnevezésű gálaműsor a Szabad Szombat Táncegyüttes szervezésében valósult meg. A néptánctalálkozót két ember emlékére és munkásságuk tiszteletére rendezték. A szervezők igyekeztek olyan műsort összeállítani, melynek minden eleme és fellépője valamilyen formában kötődik Adorján Lajoshoz és Balog Rudolfhoz.

„Két igen nemes ember tiszteletére egy emlékgálaként szerettünk volna megnyilvánulni. Ez teljes mértékben erről a két emberről szól, videóbejátszásokkal, fotókkal, régi fotókkal, régi munkatársakkal. A régi zenész társakat is megpróbáltuk megszólítani, és minden egyes együttes, aki most itt jelen van, valamilyen kötődéssel rendelkezik Adorján Lajos bácsi és Rudi bácsi felé” - hangsúlyozta Balog Zoltán, a Szabad Szombat Táncegyüttes elnöke.

A vendégeket Kellóné Mezőtúri Márta az Oktatási, Kulturális és Sport Bizottság elnöke köszöntötte. A műsor első felében Balog Rudolf munkásságáról emlékeztek meg. Az egykori Kohász Táncegyüttest kísérő népi zenekar vezetőjeként számtalan országban hallhatták játszani hegedűjén. De sok helyen megfordult, zenélt falunapokon, városi rendezvényeken, valamint minden évben jelen volt a borversenyen is. Zenei munkásságát 2000-ben Ózd Városért kitüntető díjjal, 2022-ben „A Művelődésért” kitüntetéssel is elismerték. Megbecsült tagja volt Ózd város közösségének, akit mindenki szeretett.

„Ez a rendezvény történelmet ír, hiszen egy roma ember számára ilyen még nem volt, hogy a Szabad Szombat Néptáncegyüttes felvállalta ezt a rendezvényt, a védnökséget, amit Balog Rudi bácsiról most megemlékezünk. A kapcsolatunk élő volt, hisz baráti köröknek, falunapokon, városi rendezvényeken együtt zenéltünk. De mondhatnám születésnapokon nagyon sok embernek elhúzta a nótáját. Kedves volt és nagyon szerették Rudi bácsit” - mondta Berki Lajos, az Ózdi Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnökhelyettese.

A rendezvényen a Dobroda Zenekar adta először a talpalávalót az Ózdi Néptánc Egyesület művészei számára. Átvezetőként Balog Rudolf életéből vett régi fotókból és felvételekből tekinthettek meg videót az érdeklődők. Majd Balog Ernőt köszöntötték a színpadon, aki zenekarának három másik tagjával érkezett Budapestről, hogy édesapja emlékére muzsikáljanak.

„Én megmondom őszintén, hogy nagyon boldog vagyok, hogy ilyen nagyszabású fellépéseket csinálnak apám részére. Én is azért jöttem le a zenekarommal, hogy adjak én is egy kis koncertet apu emlékére” - nyilatkozta Balogh Ernő.

A gálaműsor a Gyöngyvirág Néptánc Egyesület műsorával folytatódott. Az est második felét Adorján Lajos emlékének szentelték. A Domaházi Hagyományőrző Együttes citerán és köcsögdudán kísért népi dalokat adott elő, majd Adorján István dudajátékát hallgathatta meg a közönség.

„Ez a duda, ami a pásztorok kezén maradt meg tulajdonképpen, mert hát régen ez volt az első számú hangszere a magyarságnak. Lakodalom, táncmulatság, farsang dudás, dudaszó nélkül elképzelhetetlen volt” - emelte ki Adorján István.

Az emlékműsor a Szabad Szombat Táncegyüttes és a Domaházi Hagyományőrző Együttes közös produkciójával zárult, melyben az a koreográfia éledt újjá, melyet Adorján Lajos hívott életre és amelyet sokszor Balogh Rudolf kísért hangszerén. Az ilyen és hasonló események célja, hogy a magyar népi kultúrában kulcsszerepet betöltő személyekről méltó módon megemlékezzünk, és a fiatalabb korosztály is megismerje munkásságuk ma is érezhető hatásait.

(forrás)