Költségvetés módosítás, támogatások és beszámolók is szóba kerültek ma Ózd Város Önkormányzatának Képviselő-testületi ülésén. A tagok tizenkilenc napirendi pontot tárgyaltak meg.
A Városháza nagy tanácstermében gyűlt össze Ózd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete. A napirendek sorát az Ózdi Rendőrkapitányság tavalyi beszámolójával kezdték. Több képviselő is megköszönte a hatóság munkáját, valamint kéréseket és aggodalmakat is megosztottak egyes szabálysértések elszaporodása miatt.
„Amilyen számok és amilyen információk jönnek az elfogásokról, én azt gondolom, hogy az kiemelkedő. Kiemelkedő munkát végeznek az ózdi rendőrök, különösen, hogy ha valaki látja a belső helyzetüket, akkor azt gondolom, hogy valóban elmondható az, hogy a legtöbb rendőr a saját határain túlmenően is teljesít” - emelte ki Janiczak Dávid, polgármester.
Utána a város 2024. évi költségvetésének módosítása került előtérbe. Többek között intézmények többletigényét, pályázati erőforrásokat és központi támogatást is tartalmazott az előterjesztés.
„Tíz éve elmondható, hogy önkormányzatunknak tartozása és kifizetetlen számlái nincsenek, mindent határidőben fizetünk. A nehézkes bevételeink és nehéz körülményeink ellenére is én azt gondolom, jól gazdálkodunk az önkormányzat vagyonával” - hangsúlyozta Ózd város polgármestere, Janiczak Dávid.
Váradi József területi képviselő az Ózdi Roma Nemzetiségi Önkormányzat költségvetéséből átcsoportosított összeget szerette volna visszakérni. Azt mondta, veszélybe került a működésük. Ezt végül nem fogadták el a tagok. Dr. Csuzda Gábor, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője dr. Almási Csabához, a város jegyzőjéhez intézett kérdést. Arra kereste a választ, miért kevesebb a vártnál a befolyt építményadó összege.
„Van még kintlévőségünk. Ez durván egy nyolcvankét millió forint. Vannak olyan épületek, amik részben elbontásra kerültek – ezt majd ki fogom gyűjteni, ha kívánja – és ebből adódik, hogy ez a fixnek tűnő összeg tíz százalékot csökkent” - mondta dr. Almási Csaba, jegyző.
Ezt követően egy önkormányzati rendelet módosítás következett, ami a Távhőt érintette. A távhőszolgáltatás díjszabásáról tárgyaltak. A változás a lakossági hő árát és alapdíját nem érinti. A Kistérségi Társulás megállapodásának módosítása, az Ózd Város Integrált Települési Vízgazdálkodási tervét és a helyi esélyegyenlőségi programot is elfogadták. Szóba került továbbá a környezetvédelmi keretösszeg felosztása is. A több mint 20 millió forintos keretből 18-at már felhasználtak. A fennmaradt összeget közterületi fasorok, sövények telepítésére, kivágott növények pótlására, új hulladékgyűjtők kihelyezésére, tűzkárok elleni védelemre, öntözőzsákok és fatörzsvédők beszerzésére költik majd. Módosították továbbá az ÓSÉK alapító okiratát és vagyonelemeket is kezelésbe adtak. Bertáné Várnay Ilona területi képviselő kívánta támogatni a Tábla Fejlesztéséért Alapítványt. Ezt elfogadták a tagok. A pénzt összejövetelekre, gyermek programokra költik majd.
„Fontosnak tartom, hogy a választókerületemben a közösségi élet fellendüljön, a családok számára olyan programokat hozzunk létre helyben, amely feledteti a mindennapi gondokat” - fogalmazott Bertáné Várnay Ilona, területi képviselő.
Szóba került az Ózdinvest Kft. tavalyi üzleti jelentése is. A napirendnél többen felszólaltak. Csépányi Róbert és Horváthné Farkas Erika területi képviselők a körzetükben lévő temetőkkel kapcsolatban szólaltak fel. Kérésük megvizsgálására dr. Tóth Andrea, az Ózdinvest Kft. vezetője ígéretet tett. Dr. Csuzda Gábor frakcióvezető az Árpád vezért út 12/C épületével kapcsolatban fejezte ki aggodalmait.
„Ennek három lépcsőháza van. Az A, B és C lépcsőház. Ha jók az információim, ebben az épületben tizenhat önkormányzati tulajdonú bérlakás van. Ha jók az információim, akkor volt egy magánbefektető, aki jelezte azt a szándékát az önkormányzat felé, hogy szeretné megvásárolni” - tette hozzá dr. Csuzda Gábor, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője.
Az Ózdinvest vezetője elmondta, hogy több probléma volt a befektető üzleti hátterével. Az épület sorsáról pedig úgy fogalmaztak, hogy nem szeretnék lebontani, a cél a megmentése, azonban ehhez az kell, hogy minden lakás önkormányzati tulajdonban legyen, a magánlakások tulajdonosai ugyanis nem vállalják a felmerülő költségeket.
„A tulajdonosok semmit nem akarnak. Nem akarnak fizetni, nem akarnak eljárni, nem akarnak ügyintézni. Semmit nem akarnak, csak hogy mindent az Ózdinvest Kft. fizessen. Nem fogja!” - mondta dr. Tóth Andrea, az Ózdinvest Kft. ügyvezetője.
Az épület jövője tehát még kérdéses, azonban mindenki a megoldáson dolgozik. Az ÓVI Szervezeti és Működési Szabályzatát is jóváhagyta a grémium. Tárgyaltak civil és sportszervezetek támogatásáról is. E körül a pont körül szintén nézeteltérések alakultak ki. A végére azonban egy álláspontra kerültek a felek, miszerint vissza szeretnék állítani a korábbi, pályázati rendszert tartalékkeret létrehozása nélkül. Az óvodai csoportok számát, valamint a maximális csoportlétszám túllépését is engedélyezték. Szóba került továbbá a téli, útüzemeltetési, valamint közterületi válságterv rendkívüli hóhelyzet esetén. Tudomásul vették az Ózdi Távhőtermelő és Szolgáltató Kft. gázbeszerzési és villamos energia vásárlási szerződését is. A tagok minden napirendi pontot elfogadtak.