Két éve kutatták – városunkban bukkantak rá Mezőkeresztesy János, Arany Vitézségi Éremben kitüntetett katona nyughelyére
Hírek
2022. máj. 26.

Két éve kutatták – városunkban bukkantak rá Mezőkeresztesy János, Arany Vitézségi Éremben kitüntetett katona nyughelyére

Megtalálták Mezőkeresztesy János sírját városunkban.

Az Arany Vitézségi Éremben kitüntetett katona nyughelyét már körülbelül két éve kutatta a Miskolci Hadkiegészítő Parancsnokság. Az Ózdi József Attila Gimnázium és Kollégium honvéd kadétjai is segédkeztek a rendbetételében, majd a jelenlévők meg is koszorúzták a sírt.

Mezőkeresztesy János 1884-ben született Diósgyőrben, Schütz János néven. Amikor a vitézi előnevet megkapta, kötelessége volt egy magyaros hangzású nevet választania, így lett belőle Mezőkeresztesy János. Aranyidán kötött házasságot. 1917-ben az orosz fronton harcolt a 34. gyalogezred katonájaként. Kilenc fős csapatával az ellenség négy ágyúját is elfoglalta, ezzel elősegítette a zászlóalj előrejutását. Ezen hőstettéért megkapta az Arany Vitézségi Érmet. Nemcsak vitézzé avatták, hanem telket is kapott, ami annak idején több hivatalos közlönyben is megjelent. A két háború között Nemzetvédelmi Keresztben is részesítették. 73 évesen halt meg városunkban.

„Mezőkeresztesy János Arany Vitézségi Érmes hősünk sírját nagyjából kettő éven keresztül kutattuk. Nyilván ide beletartozik az életrajzi, a halálának körülményei és a nyughelyének kutatása. Nem volt egyszerű helyzetünk, hiszen egy kissé elhagyatott temetőben találtak rá, pár héttel ezelőtt. Ezért aktuális volt, hogy az Ő sírját fogjuk karbantartani ezen a jeles napon.” - mondta Csetneky Attiláné, hadnagy, a Magyar Honvédség Hadkiegészítő és Toborzó Iroda munkatársa

 A hadisír gondozás apropóját a közelgő Hősök Napja adta. Ilyenkor felkutatják az elfeledett katonák nyughelyét és koszorúzás keretében emlékeznek meg róluk. A karbantartási folyamatokat nem csak a honvédség állománya végezte. Segítséget nyújtottak az Ózdi József Attila Gimnázium és Kollégium honvéd kadétjai is. Előkészítés alatt áll az iskolával a közösségi szolgálat kapcsán az együttműködési megállapodás. Innentől kezdve a tanulók hadisírgondozása is beleszámít az érettségi vizsga letételéhez szükséges ötven óra elvégzésébe.

„A József Attila Gimnázium honvédelmi tagozata öt éve működik. A hadisír gondozáshoz három tanulóval érkeztünk ide a szennai temetőbe, a Miskolci Hadkiegészítő Parancsnokság felkérésére. Körülbelül tíz nappal ezelőtt sikerült megtalálnom a keresett Mezőkeresztesy János sírját. Jelenleg ennek a sírnak a gondozása zajlik.” - nyilatkozott Vasas Attila, a Ózdi József Attila Gimnázium és Kollégium honvédelmi alapismeretek szaktanára

A sír tisztítását és az újrafestését követően egy koszorút helyeztek el a kőkereszt lábánál. A közös munka eredményeképpen egy két éves folyamatot zárhatnak le a katonák és helyezhetik olyan polcra Mezőkeresztesy János emlékét, amire igazán méltó volt.