
A koronavírus járvány nagy fokú terjedése egyre inkább tetten érhető az egészségügyi intézmények működésében is. Ez a háziorvosi-, illetve a szakorvosi ellátás nagymértékű leterheltségén érhető leginkább tetten. A már korábban hozott védelmi intézkedések azt a célt szolgálják, hogy a koronavírus terjedésével a lehető legkisebb mértékű nyomás nehezedjen a rendszerre. Az pedig nem csökken, hanem egyre inkább nő. A pandémia az e területen dolgozókat sem kerüli el, ami még tovább súlyosbítja a helyzetet.
„Összességében körülbelül száz egészségügyi dolgozó van most jelen pillanatban kiesve. Ezek közül vannak, akik valamilyen élethelyzetből, vagy más betegségből eredően már korábban kiestek. Ez körülbelül olyan 20-25 fő, de a túlnyomó többség Covid-19-el kapcsolatos megbetegedés miatt esett ki. Ezek közül jelen pillanatban 13 orvos van, aki vagy karantén, vagy betegség miatt van távol” - emelte ki dr. Bélteczki János, az Almási Balogh Pál Kórház főigazgatója.
A kiesett dolgozók miatt talán még inkább fontos, hogy az ellátást kizárólag azok vegyék igénybe, akik sürgősségi ellátásra szorulnak. Ennek jelentősége persze nem csak abban áll, hogy ez által csökkenjen a kórházakra nehezedő nyomás. A páciensek így ugyanis saját egészségüket is veszélyeztetik. A kórházakban mindent elkövetnek annak érdekében, hogy a Covid-os, illetve a nem Covid-os betegeket izolálják egymástól, a megfertőződés veszélye azonnban ennek ellenére is fennállhat. Korábban már beszámoltunk arról, hogy a katonaság milyen módon támogatja a kórházak munkáját.
Így például szeptember végén a Magyar Honvédség Anyagellátó Raktárbázisának köszönhetően egy nagy méretű, több mint hetven négyzetméteres sátrat emeltek az épület bejárata elé. Ez azóta a várakozó betegek számára nyújt védelmet az időjárás viszontagságai ellen. Az Almási Balogh Pál Kórház jelenleg két fő segítségét igényelte.
„A kormányrendeletben meghatározta a Kormány azt, hogy milyen feladatot láthatnak el a katonák. Természetesen ezek nem szoros értelemben vett egészségügyi feladatok, de az egészségüggyel kapcsolatos operatív feladatok, illetve őrzés-védelem. A betegek felvilágosításával, irányításával, logisztikai feladatok végzésével kapcsolatos munkakörre tudjuk őket alkalmazni” - tette hozzá a kórház főigazgatója.
Fontos megemlíteni, hogy a közeljövőben várhatóan tizenöt fő, ötöd-, hatodéves orvostanhallgató is segíti majd a kórház munkáját. Jövő héttől pedig egyéb változás is lesz. Azok számára, akiknek hozzátartózóját Covid-19-el kezelik az Almási Balogh Pál Kórházban, november 23-ától telefonon kérhetnek információt a beteg állapotáról. Ennek menetét azonban szigorú adatvédelmi előírások szabályozzák. Így tájékoztatást cselekvőképes beteg esetén csak a páciens által megadott egészségügyi dokumentációban rögzített családtagnak, illetve személynek adnak. A diszpécserszolgálat munkatársai a megjelölt hozzátartozónak, vagy személynek egy kódszámot adnak. Telefonos érdeklődés esetén ennek a kódszámnak, továbbá a beteg azonosító adatainak bemondása után kaphat felvilágosítást az ellátásban részesülő hozzátartozójáról. A diszpécserszolgálat hétfőtől, munkanapokon 10-től 12 óráig, illetve 14-16 óráig, hétvégén és ünnepnapokon pedig 10-12 óráig hívható a 06-70/453-4525-ös telefonszámon. A vonal azonban leterhelt lehet, ezért a kórház munkatársai a betegek, illetve a hozzátartozók türelmét és megértését kérik.
![]() |
![]() |
![]() |